Lonże regulowane

Lonża regulowana, w którą powinien być wyposażony ratownik wykonujący zadania z zakresu ratownictwa wysokościowego na poziomie podstawowym ma spełniać następujące funkcje:

  • ograniczenie pola pracy, zapobiegając zbliżeniu się do stref grożących upadkiem
  • ustalanie pozycji podczas działania w podparciu
  • zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości

Lonża regulowana zbudowana jest z kawałka linki statycznej wyposażonej dodatkowo w przyrząd automatycznie blokujący się na tej linie, spełniającego dodatkowo funkcję regulatora długości tej linki. Długość linki nie powinna przekraczać dwóch metrów. Jeden koniec linki służy do zakotwienia jej do określonego elementu zaś drugi powinien być zakończony węzłem zabezpieczającym bądź innym fabrycznym zakończeniem. Na lince zamontowany jest przyrząd automatycznie blokujący się, który następnie za pomocą karabinka dopinany jest do odpowiedniego punktu zaczepowego w szelkach bezpieczeństwa. Linka wykorzystana do lonży regulowanej musi spełniać normę przewidzianą dla lin statycznych EN-PN 1891. Średnica linki powinna wynosić 11mm. Średnica linki uwarunkowana jest rodzajem przyrządu, który zastosujemy(średnicę określa instrukcja zastosowanego przyrządu).

W roli przyrządu regulującego długość lonży i automatycznie blokującego się na linie można przyjąć obecnie dwa rozwiązania:

  • powinien to być przyrząd swobodnie poruszającym się wzdłuż linki i blokujący się na niej pod obciążeniem. Aby przyrząd w pełni realizował swoje zadania powinien spełniać następujące normy:
    – EN-PN 353-2/2005, dotyczącą sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, w tym urządzeń samozaciskowych z giętką prowadnicą.
    – EN-PN 358, dotyczącą sprzętu ochronnego ustalającego pozycję podczas pracy i zapobiegającemu upadkowi z wysokości.
    – EN – 354 – przewidzianą dla linek bezpieczeństwa.(przyrząd w połączeniu w opisywanym powyżej kawałkiem liny)
    Jeśli przyrząd i linka spełniają powyższe wymagania, wówczas lonża taka pełni rolę : ustalania pozycji w podparciu, zabezpiecza przed upadkiem z wysokości, ogranicza pole pracy. Przykładem mogą być linka + locker, linka + rocker, linka + easy move , linka+back up itd.
  • Drugim przykładem lonży regulowanej jest połączenie linki z przyrządem z automatyczną blokadą, który jednak nie posiada zdolności swobodnego przesuwania się po lince. Regulacja długości polega na wybieraniu liny z przyrządu lub popuszczaniu krzywki poprzez odchylenie rękojeści. Taki zestaw spełnia role lonży, która ogranicza pole pracy ratownika chroniąc go przed upadkiem w terenie eksponowanym oraz może ustalać jego pozycję. Musi więc spełniać normy EN-795/B przewidziane dla mobilnych urządzeń kotwiących oraz normę EN- 358 przewidziana dla urządzeń ustalających pozycję podczas pracy. Przykład: Grillon.