Trójnogi

Trójnóg to specjalna konstrukcja pełniąca rolę przenośnego urządzenia kotwiczącego, w ratownictwie wysokościowym zaliczanych do grupy stanowisk specjalnych. Zbudowany jest z trzech teleskopowych nóg stanowiących podpory całej konstrukcji (zdarzają się także konstrukcje o czterech nogach) połączonych w górnej części głowicą wyposażoną w punkty do mocowania lin, aparatów linkowych lub innych systemów do wyciągania lub opuszczania.

Teleskopowa konstrukcja nóg trójnoga pozwala zwiększyć zakres ich suwu roboczego co daje możliwość regulacji wysokości całej konstrukcji. Ustalenie wysokości odbywa się przez zablokowanie wysuwu podpory bolcem.

Dolna część każdej nogi zakończona jest stopą dającą stabilne oparcie na różnych rodzajach podłoża. Ponadto konstrukcja stopy powinna umożliwiać zakotwienie trójnoga do podłoża oraz zabezpieczenie podpór przed niekontrolowanym składaniem lub rozkładaniem podczas pracy.

Trójnóg może być wykonany ze stali lub stopów aluminium. Dopuszczalna wartość jego obciążenia w pionie powinna wynosić min. 350kg. Trójnóg jako mobilne urządzenie kotwiące powinien spełniać wymogi normy EN-795/B. Natomiast w przypadku urządzeń wyciągających (wyciągarek) montowanych na trójnogach należy zwrócić uwagę na spełnienie przez te urządzenia normy EN-1496 przewidzianej dla ratowniczych urządzeń podnoszących.

Przed każdym zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi danego trójnoga. Należy pamiętać, że w ratownictwie wysokościowym zarówno w zakresie specjalistycznym jak i podstawowym podczas działań z wykorzystaniem trójnogu należy zastosować dodatkową linę stanowiącą asekurację i poprowadzić ją niezależnie od trójnoga.