Węzły i stanowiska

Węzły

Wprowadzenie

Wybór odpowiedniego węzła i umiejętność jego zawiązania to w ratownictwie wysokościowym jedna z podstawowych umiejętności. W celu ujednolicenia technik stosowanych przez różne organizacje spośród wielu dostępnych węzłów do działań wysokościowych w zakresie podstawowym zostało wybranych zaledwie 10.

Jak już wcześniej wspomniano wiązanie węzłów jest podstawową umiejętnością w tej dziedzinie dlatego trzeba ciągle doskonalić technikę wiązania węzłów oraz rozwijać umiejętność rozpoznawania i oceny poprawności ich zawiązania zawiązania.

Aspekty wpływające na wybór węzła:

  • przeznaczenie węzła (np. do zjazdu i asekuracji przeznaczona jest półwyblinka),
  • sytuacja (sposób obciążenia, konieczność regulacji),
  • łatwy do zawiązywania,
  • łatwy do rozwiązania,

Podział

  • kotwiące: kluczka, ósemka, ósemka powrotna, skrajny tatrzański,
  • do łączenia: ósemka równoległa, kluczka na rozrywanie,
  • specjalnego przeznaczenia: węzeł zabezpieczający, półwyblinka, flagowy

Charakterystyka

Kluczka(Zdjęcie, Jak zawiązać)
Jest węzłem przeznaczonym do dopięcia liny do elementów za pomocą karabinka lub przez bezpośrednie zawiązanie. Jest węzłem bardzo łatwym w zawiązaniu, po obciążeniu mocno się zaciska i bywa bardzo trudny do rozwiązania. Przy wiązaniu kluczki należy zwrócić uwagę na długość końcówki liny wychodzącej z węzła (min. 10 średnic liny) oraz na wielkość ucha (im mniejsza tym lepsza).

Ósemka, Ósemka powrotna(Zdjęcie, Jak zawiązać)
Jest węzłem przeznaczonym do dopięcia liny do elementów za pomocą karabinka (ósemka) lub przez bezpośrednie zawiązanie (ósemka powrotna). Węzeł wymaga ułożenia po zawiązaniu. Po obciążeniu nieułożony zaciska się i jest trudny do rozwiązania. Przy wiązaniu ósemki i ósemki powrotnej należy zwrócić uwagę na długość końcówki liny wychodzącej z węzła (min. 10 średnic liny) oraz na wielkość ucha (im mniejsza tym lepsza). Ósemka jest podstawowym węzłem przeznaczonym do dopięcia liny przy użyciu karabinka. Zawiązanie ósemki powrotnej z bardzo dużym uchem sprawia trudności spowodowane doborem długości liny.

Skrajny tatrzański (zamiennie: węzeł ratowniczy) (Zdjęcie, Jak zawiązać grafika pracy i ociazen, alternatywne techniki wiazania)
Jest węzłem przeznaczonym szczególnie do bezpośredniego zawiązania liny do elementu. Wymaga stosowania dodatkowego węzła zabezpieczającego przed rozwiązaniem. Węzeł obciąża się tylko liną z niego wychodzącą (nie należy obciążać bezpośrednio pętli oraz liny wychodzącej do i z węzła zabezpieczającego). Jest bardzo szybki w zawiązaniu niezależnie od wielkości pętli. Bez względu na wielkość obciążenia węzła jest łatwy w rozwiązaniu. Sprawia trudności w zawiązaniu oraz podczas oceny poprawności zawiązania. Koniec liny wychodzącej z węzła powinien umożliwić zawiązanie węzła zabezpieczającego na pętli (~30cm) tak aby długość liny wychodzącej z węzła zabezpieczającego  wynosił min. 10 średnic liny.

Ósemka równoległa (Zdjęcie, jak zawiązać)
Jest węzłem stosowanym do łączenia ze sobą dwóch lin o tej samej lub zbliżonej średnicy lub sztywności. Węzeł wymaga ułożenia po zawiązaniu. Po obciążeniu nieułożony zaciska się i jest trudny do rozwiązania. Przy wiązaniu ósemki równoległej należy zwrócić uwagę na długość końców lin wychodząch z węzła (min. 10 średnic liny)

Kluczka na rozrywanie, (Zdjęcie, Przeznaczenie, Cechy, Jak zawiązać)

Węzeł zabezpieczający (Zdjęcie, Przeznaczenie, Cechy, Jak zawiązać)

Półwyblinka (Zdjęcie, Przeznaczenie, Cechy, Jak zawiązać)

Flagowy (Zdjęcie, Przeznaczenie, Cechy, Jak zawiązać)

Stanowiska

Wprowadzenie

Podział

Charakterystyka